رولز رویس همکاری‌های خود را در زمینه‌ی هوانوردی فراصوت گسترش می‌دهد

علمی و تکنولوژی, مجله اینترنتی, هوا فضا

رولز رویس و ری‌اکشن انجینز برای توسعه‌ی سامانه‌های پیشرانش هواپیما با سرعت بالا (فراصوت و ابرصوت) در زمینه‌ی موتورهای گازی و هایبرید هوافضاییِ هوانوردی عمومی و نظامی با هم همکاری می‌کنند.

به نوشته‌ی آئروتایم، مارک تامسون، مدیر استراتژی جهانی و توسعه‌ی تجارت رولز رویس اعلام کرد که این شرکت همکاری نزدیکی با «ری‌اکشن انجینز» (Reaction Engines) طی دوسال گذشته داشته است. اما با تفاهم‌نامه‌ی رسمی مشارکت امکان انجام پژوهش‌های دقیق‌تری درباره‌ی فرصت‌های حمل‌ونقل هوایی فراصوت و ابرصوت فراهم می‌شود.

ری‌اکشن انجینز شرکتی است که مسئولیت موتورهای SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) را بر عهده دارد که به‌عنوان کلاس جدید از پیشرانه‌های هوافضایی است و قابلیت تأمین نیروی رانش هواتنفسی از سرعت صفر روی باند تا ماخ ۵ را داراست. این مقیاس‌پذیری موتورهای SABRE اجازه می‌دهد که بازدهی سوخت بالا مانند یک موتور جت و سرعتی مانند یک موتور موشکی داشته باشد.

رولز رویس قصد دارد سرمایه‌گذاری بیشتری را بر روی موتورهای ری‌اکشن انجینز انجام دهد. این شرکت از سال ۲۰۱۸ همکاری محدودی را با ری‌اکشن انجینز آغاز کرده بود که شامل مطالعات طراحی، پژوهش، توسعه، تجزیه و تحلیل و آزمایش‌های مربوط به سامانه‌های پشیرانه‌ی پیشرفته‌ی هوافضایی برای وزارت دفاع انگلیس بود.

به ویژه رولز رویس به دنبال فناوری مدیریت گرمایی ری‌اکشن انجینز برای موتورهای فعلی و آینده‌ی خود است.

تامسون در این زمینه گفت: «مهارت‌های گرمایی ری‌اکشن انجینز که به واحد قابلیت‌ها و فناوری‌های فعلی ما افزوده شده، برای کاوش فرصت‌های آینده در هوانوردی فراصوت و ابرصوت به ما کمک می‌کند.»

مارک توماس مدیر اجرایی ری‌اکشن نیز معتقد است که همکاری بین دو شرکت می‌تواند در تولید مدلی برای هوانوردی پایدار مؤثر باشد. فناوری مدیریت گرمایی، قابلیت‌های انتقال حرارت بهتری در وزن کم و اندازه‌ی کوچکتر فراهم می‌کند. این موضوعی حیاتی برای صنعت هوانوردی است زیرا باعث می‌شود که هواپیماهای جدید، در عین بهبود بازدهی موتور، وزن غیرضروری را کاهش دهند.

توماس اشاره می‌کند: «ما مشتاقانه منتظر هستیم تا همکاری‌های بین‌المللی خود را با رولز رویس که یک رهبر جهانی در زمینه‌ی سامانه‌های پیشرانش است گسترش دهیم تا طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی را به بازار عرضه کنیم که بازدهی موتورهای هواپیما را افزایش داده و امکان پرواز در سرعت‌های بالا (فراصوت و ابرصوت) را فراهم نماید.»

گفتنی است این تفاهم‌نامه در پی توافق رولز رویس با دیگر شرکت‌ها مانند بوم سوپرسونیک (Boom Supersonic) و ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) برای تولید هواپیماهای فراصوت صورت می‌گیرد. پیش از این ویرجین گلکتیک از تولید موتورهای هواپیمای فراصوت خود توسط رولز رویس خبر داده بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *