هابل رقص امواج یک انفجار ابرنواختری را به تصویر کشید

علمی و تکنولوژی, مجله اینترنتی, هوا فضا

تلسکوپ فضایی هابل تصویری بی‌نظیر از لبه‌های یک انفجار ابرنواختری را به نمایش گذاشته است که مانند رقص یک پارچه‌ی نازک به نظر می‌رسد.

این عکس که در آن یک لایه‌ی ظریف و سبک در طول آسمان کشیده شده است، در واقع بخش کوچکی از موج انفجار ابرنواختری «سیگنوس» (Cygnus) را در فاصله‌ی حدود ۲۴۰۰ سال نوری از زمین نشان می‌دهد.

نام بقایای این انفجار ابرنواختری از موقعیت آن در صورت فلکی شمالی سیگنوس یا قو (Swan) گرفته شده است که مساحتی ۳۶ برابر بزرگتر از ماه را پوشش می‌دهد.

این باقی‌مانده در حالت کلی با نام «حلقه‌ی ماکیان» (Cygnus Loop) شناخته می‌شود که یک سحابی بسیار بزرگ به شکل دونات است و ۲۴۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. از سویی بخش‌هایی از آن که در طیف نور مرئی تابش دارد به نام «سحابی پرده» (Veil Nebula) معروف است.

انفجار اصلی ابرنواختر سیگنوس بین ۱۰ تا ۲۰ هزار سال پیش، از یک ستاره‌ی مرده که حدود ۲۰ برابر خورشید ما جرم داشته، رخ داده است. پس از آن باقی‌مانده‌های انفجار تا فاصله‌ی ۶۰ سال نوری از مرکز ستاره گسترش یافته‌اند.

موج شوک، لبه‌ی بیرونی این باقی‌مانده‌های ابرنواختری را مشخص می‌کند که با سرعتی برابر ۳۵۰ کیلومتر بر ثانیه گسترش می‌یابد. از سویی برهم‌کنش بین مواد پرتاب شده از انفجار ابرنواختری و مواد کم‌چگالی در فضای میان‌ستاره‌ای، باعث ایجاد ساختاری متمایز و پارچه-مانند شده است و هابل موفق شد این نمای قابل توجه را به تصویر بکشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *