سیارکی که به دلیل انتخابات آمریکا معروف شده است

علمی و تکنولوژی, مجله اینترنتی, هوا فضا

بر اساس داده‌های ناسا، سیارکی که در سال ۲۰۱۸ کشف شده بود، یک روز پیش از انتخابات آمریکا به نزدیک‌ترین فاصله با زمین خواهد رسید و احتمال برخورد آن با سیاره ی زمین ۰٫۴۱ درصد است.

طبق محاسبه‌ی مرکز مطالعات اشیای نزدیک زمین (CNEOS) از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) این جرم آسمانی که با نام ۲۰۱۸VP1 شناخته می‌شود، یک روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا یعنی در روز ۲ نوامبر (۱۲ آبان) در نزدیک‌ترین فاصله نسبت به زمین خواهد بود.

به گفته‌ی ناسا، پیش از این ۳ موقعیت احتمالی برخورد در نظر گرفته شده بود اما بر اساس مطالعات اخیر که ۱۲٫۹۶۸ روز به طول انجامیده است، این آژانس فکر نمی‌کند که سیارک ۲۰۱۸VP1 برخورد مستقیمی با زمین داشته باشد.

سیارک ۲۰۱۸VP1 برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ توسط رصدخانه‌ی پالومار (Palomar Observatory) در کالیفرنیا کشف شد. بر اساس داده‌های ناسا، این سیارک کوچک با قطر ۲ متر، خطری بالقوه برای زمین محسوب نمی‌شود.

2018vp1 asteroid path

مسیر حرکت سیارک ۲۰۱۸VP1
Credit: NASA, Asteroid Station

شیای بالقوه خطرناک که معمولا شامل سیارک‌ها و دنباله‌دارها می‌شود، در مداری حرکت‌ می‌کنند که آن‌ها را به نردیکی زمین می‌رساند و از سوی دیگر به اندازه‌ی کافی بزرگ هستند که در صورت برخورد با سیاره، باعث خسارات سنگین منطقه‌ای می‌شوند.

هفته‌ی گذشته بود که یک سیارک در حالی از نزدیک‌ترین فاصله‌ی شناخته شده نسبت به زمین رد شد که دانشمندان تا ۶ ساعت پس از گذر، متوجه آن نشده بودند. این سیارک که ۲۰۲۰ QG نام‌گذاری شد، حدود ۶ متر طول داشت و با سرعت ۴۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت از نزدیکی زمین گذشت.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *