موشک «دلتا ۴ هوی» در لحظه‌ی پرتاب متوقف شد

علمی و تکنولوژی, مجله اینترنتی, هوا فضا

ساعتی پیش موشک «دلتا ۴ هوی» آمریکا که قرار بود برای قرار دادن یک محموله‌ی دولتی به فضا پرتاب شود، در لحظه‌ی پرتاب متوقف شد.

این موشک قرار بود پس از چندین بار تأخیر امروز از پایگاه فضایی کیپ کارناوال فلوریدا به فضا پرتاب شود تا ماهواره‌ی NROL-44 را در مدار قرار دهد. این مأموریت چندین بار از سوی «ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی» (ULA) که مسئولیت پرتاب‌های فضایی دولت آمریکا را برعهده دارد، به دلیل شرایط آب‌وهوایی و فنی به تعویق افتاده بود.

پرتاب این موشک مأموریت ۱۴۱ شرکت ULA و بیست و نهمین مأموریت اداره‌ی شناسایی ملی آمریکا (NRO) است. همچنین مأموریت ۳۸۵ موشک دلتا از سال ۱۹۶۰ محسوب می‌شود.

پیش از این مرکز پرتاب دلتا، از قابل قبول بودن ۸۰ درصدی شرایط برای پرتاب خبر داده بود و تنها نگرانی احتمالی را وجود ابر عنوان کرده بود. این درحالی است که عملیات پرتاب امروز در ابتدا با توجه به مشکل حرارتی در موشک مرحله‌ی اول پرتاب که به دلیل سوخت کرایوژنیک بیش از حد سرد بود، با تأخیر مواجه شد.

پس از تحلیل و رفع مشکل توسط مهندسان، زمان پرتاب برای ۳:۲۸ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۱:۵۸ به وقت تهران) درنظر گرفته شد. اما در نهایت این عملیات پس از شمارش معکوس و هنگام اجرای آتش اولیه در ۳ ثانیه مانده به پرتاب به طور ناگهانی متوقف شد.

به گزارش Fox، پس از این مشکل مدیر پرتاب ULA اعلام کرد که پرتاب موشک دلتا ۴ هوی (Delta IV Heavy) امروز انجام نخواهد شد. هم‌زمان تیم پرتاب، ایمنی موشک را که پس از آتش اولیه‌ی پرتاب خاموش شده بود، تأمین و فرآیند تخلیه‌ی سوخت از آن را آغاز کرد.

این موشک حدود ۷۲ متر طول و ۷۲۵ تن وزن دارد که آن را پس از فالکون هوی اسپیس‌ایکس به دومین موشک بزرگ فعال جهان از نظر گنجایش تبدیل می‌کند.

طبق برنامه‌ریزی قرار است مجموعه‌ی بعدی ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌ایکس نیز فردا توسط موشک فالکون ۹ از پایگاه فضایی کندی به فضا پرتاب شود و با وجود متوقف شدن پرتاب امروز ULA، هنوز تغییری در برنامه‌ی پرتاب اسپیس‌ایکس برای فردا اعلام نشده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *