نمای شگفت‌آوری که تجهیزات فضایی از طوفان سهمگین «لورا» نشان می‌دهند

زمین و محیط زیست, مجله اینترنتی

در حالی که «توفند لورا» به سرعت بخش‌های قاره‌ی آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ماهواره‌های هواشناسی، زمین‌شناسی و دیگر تجهیزات مستقر در فضا، به دقت این پدیده را رصد می‌کنند.

قوی‌ترین طوفان دریایی یا هاریکان اقیانوس اطلس در سال ۱۸۵۶ میلادی رخ داده بود و اکنون «توفند لورا» (Hurricane Laura) که از همان نوع محسوب می‌شود، قاره‌ی آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است.

هم‌اکنون این چرخه‌ی گرمسیری پس از گذر از جزایر آنتیل کوچک و بزرگ به‌عنوان یک طوفان کوچک و سپس گذشتن از جزایر فلوریدا کیز به‌عنوان یک طوفان متوسط، به یک طوفان قدرتمند و بزرگ تبدیل شده و سواحل آمریکای شمالی و خلیج مکزیک را تحت تأثیر قرار داده است.

«لورا» به عنوان سیزدهمین چرخه‌ی استوایی، دوازدهمین طوفان معروف، چهارمین توفند (طوفان دریایی) بزرگ و نخستین توفند بزرگ سال ۲۰۲۰ شناخته می‌شود.

این طوفان از یک موج بزرگ گرمسیری که در ۱۶ آگوست (۲۶ مرداد) سواحل غربی آفریقا را ترک کرد، آغاز شد و در ۲۰ آگوست (۳۰ مرداد) به یک توفند گرمسیری (با حداقل سرعت ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت) تبدیل شد.

لورا به‌عنوان یک طوفان گرمسیری به جزیره‌ی آنتیل کوچک و پورتوریکو رسید، سپس در هیسپانیولا و کوبا حرکت کرد و باعث هشدارهای طوفان و تخلیه‌ی بیش از ۲۶۰ هزار نفر در این کشور شد. پس از آن در ۲۵ آگوست (۴ شهریور) به‌عنوان یک «توفند نوع ۱» وارد خلیج مکزیک شد و اکنون با تبدیل شدن به یک توفند بزرگ «نوع ۴» به سواحل فلوریدا رسیده است.

توفندهای نوع ۴، دومین نوع بزرگ طوفان‌های دریایی در «مقیاس سافیر سیمپسون» (Saffir–Simpson Hurricane Scale) هستند که توسط جریان‌های باد دریایی با سرعت ۲۰۹ تا ۲۵۱ کیلومتر بر ساعت شکل می‌گیرند.

در این میان ماهواره‌های هواشناسی و زمین‌شناسی به دقت این پدیده‌ی عظیم طبیعی را پایش می‌کنند تا ضمن بررسی مسیر آن و اعلام هشدارها، عوارض و خساراتی را که به جای می‌گذارد بسنجند. این فعالیتی است که به طور مرتب و پیوسته انجام می‌شود؛ از جمله در سال‌های گذشته ناسا تصاویر طوفان ایوان را از فضا به نمایش گذاشته بود.

از جمله در ساعات گذشته، اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) با اعلام هشدار برای سواحل خلیج شمال غربی فلوریدا، ویدیوی زیر را که توسط ماهواره‌ی GOES-16 از این طوفان عظیم تهیه شده به اشتراک گذاشت که علاوه بر فعالیت ابرها، رعدوبرق‌های بسیار این توفند را نشان می‌دهد. نمایی که هرچند از بالا زیبا به نظر می‌رسد اما موجی از اضطراب و تخریب در زیر آن وجود دارد.

این اداره همچنین با استفاده از ماهواره‌ی GOES-East نمایی نزدیک‌تر از مرکز توفند لورا را به نمایش گذاشت و به ساکنین ایالت‌های تگزاس و لوئیزیانا هشدار داد.

علاوه بر این، توفند لورا از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) نیز رصد و پایش شده و به طور مرتبط تصاویر آن به اشتراک گذاشته می‌شود. از جمله روز گذشته فضانورد ناسا «کریس کسیدی» (Chris Cassidy) که در این ایستگاه ساکن است، عکسی را از وضعیت این طوفان به اشتراک گذاشت.

hurricane laura from iss chris cassidy
نمای توفند لورا از نگاه کریستوفر کاسیدی فضانورد ناسا
Credit: Chris Cassidy
برای دیدن تازه‌ترین وضعیت ماهواره‌ای توفند لورا می‌توانید به برگه‌ی مرتبط در وب‌سایت اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا مراجعه کنید.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *