استفاده از مواد هوشمند برای خنک کردن موتور لامبورگینی سیان

خودرو و حمل و نقل, مجله اینترنتی

لامبورگینی سیان FKP 37 و سیان رودستر نه تنها اولین مدل‌های لامبورگینی هستند که از ابرخازن‌های نوآورانه استفاده می‌کنند، بلکه دارای یک سیستم خنک‌کننده جذاب نیز هستند.
این سیستم خنک‌کننده که با نام سیستم مواد هوشمند شناخته می‌شود، برای کمک به استخراج گرمای تولید شده از موتور ۶.۵ لیتری V12 و زیر پوشش موتور طراحی شده ‌است. نکته جالب اینجاست که این سیستم الکترونیکی نیست و به صورت خودکار عمل می‌کند.

این سیستم از دو فنر کوچک تشکیل شده که با آلیاژ حافظه‌دار ساخته شده‌اند. این فنرها دارای یک حافظه گرمایی هستند، یعنی ساختار شیمیایی آن‌ها براساس کاهش و افزایش دما تغییر می‌کند. وقتی این فنرها به دمای مشخصی می‌رسند، چهار زبانه کوچک روی پوشش موتور را باز می‌کنند.

اوگو ریچو رئیس آیرودینامیک سیان کوپه و رودستر در این باره گفته است:
از طرف دیگر، این سیستم به کاهش وزن کمک می‌کند، چرا که با وجود این فنرهای حافظه دار، نیازی به عملگرهای هیدرولیکی، الکتریکی، یا مکانیکی وجود ندارد. این سیستم کاملا خودکار است و از هیچ قطعه الکترونیکی استفاده نمی‌کند.

maxresdefault_inpixio

پائولو مازلی، رئیس پروژه لامبورگینی گفته این شرکت قصد دارد در آینده هم از آلیاژهای حافظه‌دار در خودروهای خودش استفاده کند.

لامبورگینی سیان کوپه FKP 37 و سیان رودستر از موتور V12 تنفس طبیعی ۶.۵ لیتری استفاده می‌کنند که در کنار یک موتور الکتریکی ۳۴ اسب‌بخار کار می‌کند.

این پیشرانه همچنین دارای یک سیستم نیمه ‌هیبریدی ۴۸ ولتی است و این مجموعه در کنار هم توان کلی ۸۰۸ اسب‌بخار تولید می‌کنند. این باعث شده شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت این دو مدل زیر ۳ ثانیه و سرعت نهایی آن‌ها ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت باشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *