گران‌ترین فورد موستانگ جهان در آستانه فروش

خودرو و حمل و نقل, مجله اینترنتی

فورد موستانگ یکی از مشهورترین ساخته‌های فورد و یکی از نمادهای خودروسازی آمریکا است. نسخه‌های کلاسیک این خودرو نیز محبوبیت بسیاری بین خودرودوستان دارند و هرکدام از این نسخه‌ها به قیمت گزافی به فروش می‌رسند.

به تازگی یک دستگاه فورد موستانگ شلبی GT350R در یک حراجی به مبلغ سه میلیون و ۸۵۰ هزار دلار آمریکا به فروش رسیده است. این رقم بالاترین میزان پرداختی برای خرید یک فورد موستانگ در تاریخ است.

پیش از این رکورد گران‌ترین فورد موستانگ تاریخ در اختیار یک مدل بولیت بود که در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ به مبلغ سه میلیون و ۷۴۰ هزار دلار به فروش رسیده بود. با این وجود به نظر می‌رسد که موستانگ شلبی خاص‌تر از موستانگ بولیت است.

آن‌چه این فورد موستانگ را خاص‌تر از دیگر نسخه‌ها می‌کند، شهرت آن به عنوان نخستین موستانگ شلبی ساخته شده در تاریخ است. این خودرو طعم پیروزی در مسابقات را نیز چشیده و البته نخستین GT350R تاریخ نیز هست.

ken miles in the 1965 ford shelby

بخش دیگری از شهرت این فورد موستانگ شلبی به راننده آن در مسابقات باز می‌گردد. این خودرو توسط راننده افسانه‌ای تیم فورد یعنی کن مایلز رانده شده و به پیروزی رسیده است. بسیاری این خودرو را خاص‌ترین موستانگ شلبی تاریخ می‌دانند.

سرآغازی برای افتخار

در سال ۱۹۶۵ میلادی و در روز ولنتاین، در مسیر مسابقه Green Valley واقع در تگزاس این خودرو با شماره سریال ۵R002 هنگام استارت از خط مسابقه به پرواز در آمد و در مطبوعات آن زمان به پرواز ماستنگ مشهور شد.

این رویداد نقطه آغازی برای شکوه و جلال این فورد موستانگ خاص بود. این خودرو تا سال ۱۹۶۹ در مسابقات مختلفی شرکت کرد و توسط افراد مختلفی رانده شد. این خودرو برای اهداف آزمایشی و تحقیقاتی نیز توسط شرکت شلبی مورد استفاده قرار گرفت.

این خودرو پس از کسب پیروزی‌های متعدد در مسابقات، سرانجام به یکی از مهندسان بخش عملکرد فورد به عنوان ماشین تست و به قیمت ۴۰۰۰ دلار فروخته شد. این خودرو طی سال‌های مختلف مالکان بسیاری را به خود دید.

1965 ford shelby gt350

استیو ولک یکی از مالکان طولانی مدت این خودرو بود که به مدت ۱۴ سال فورد موستانگ شلبی افسانه‌ای را تحت تملک داشت و آن را در موزه شلبی نگهداری می‌کرد. این خودرو در سال ۲۰۱۰ به جان آتزباخ فروخته شد که یکی از هواداران سرسخت شلبی بود.

آترباخ وقت و هزینه زیادی را صرف بازسازی این خودرو کرد و آن را به مشخصات مسابقه‌ای که براساس آن ساخته شده بود بازگرداند. برای مدتی نیز این خودرو در دفتر مرکزی فورد قرار داشت و علاقمندان قادر به مشاهده آن بودند.

 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *