BMW M5‌ برقی با ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت به جنگ تسلا و پورشه می‌رود

خودرو و حمل و نقل, مجله اینترنتی

BMW خودروسازان آلمانی به‌سرعت در حال حرکت به سمت ساخت خودروهای الکتریکی و هیبریدی هستند تا عقب افتادگی خود را در این حوزه برطرف کنند. BMW هم یکی از همین خودروسازان است که قصد عرضه خودروهای الکتریکی قدرتمندی را به بازار دارد.

بنا بر شنیده‌ها، نسل بعدی BMW M5 ممکن است با پیشرانه الکتریکی یا هیبریدی به بازار عرضه شود که در این صورت باید منتظر سدانی با قدرت بین ۷۵۰ الی ۱۰۰۰ اسب‌ بخار باشیم.

این گزارش را مجله اتومبیل ایالات متحده منتشر کرده و مدعی شده که نسل بعدی BMW M5، با پیشرانه الکتریکی یا ترکیبی پلاگین هیبرید به تولید خواهد رسید. بر اساس این گزارش، BMW M5‌ الکتریکی از سه موتور برقی بهره می‌برد.

هیبریدی یا الکتریکی؟ مسأله این است!

BMW M5 الکتریکی با استفاده از این سه موتور می‌تواند ۱۰۰۰ اسب‌ بخار قدرت ارائه دهد. همچنین در صورت عرضه این خودرو به صورت پلاگین هیبریدی، شاهد نصب یک موتور V8 توربو دوقلو خواهیم بود که حدود ۷۵۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

BMW تصمیم دارد خط تولید خودروهای الکتریکی خود را تا سال ۲۰۲۳ گسترش دهد تا جایی ‌که ۲۵ خودرو الکتریکی در سبد محصولات خود داشته باشد. BMW در این راه با آئودی و پورشه به رقابت می‌پردازد.

آئودی ئی ترون GT‌ با ۵۹۰ اسب بخار  نماینده حلقه‌های آلمانی در این رقابت است. پورشه نیز تایکان توربو اس را دارد که لقب یکی از سریع‌ترین سدان‌های چهاردرب جهان را یدک می‌کشد.

2020 porsche taycan 4s 145

در این شرایط BMW هیچ نماینده‌ای را در این سطح ندارد و از رقابت با دیگر خودروسازان آلمانی عقب افتاده است. BMW M5‌ الکتریکی نماینده این شرکت در آینده نزدیک خواهد بود.

علاوه بر این شرکت خودروسازی باوارایا شدیدا در تلاش است تا نسل آتی BMW سری ۳، سری ۵ و سری ۷ را با پیشرانه الکتریکی به بازار عرضه کند. تلاش‌هایی نیز برای عرضه BMW X1 الکتریکی در جریان است.

تلاش BMW M5‌ برای پس گرفتن جام قهرمانی

نسل آتی BMW سری ۵ در سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه خواهد شد. اگر این خودرو با سه موتور الکتریکی عرضه شود، هر کدام از آن‌ها ۳۳۵ اسب‌ بخار قدرت خواهند داشت. از این سه موتور یکی در محور جلو و دو عدد در محور عقب قرار می‌گیرند.

در حال حاضر قدرتمندترین نسخه BMW M5، تیپ کامپتیشن آن است که با استفاده از پیشرانه توربو دوقلو V8 با حجم ۴٫۴ لیتر، قدرتی معادل ۶۱۷ اسب‌بخار دارد. این رقم در مقابل پورشه تایکان اس حرفی برای گفتن ندارد.

پورشه تایکان اس با استفاده از قوای الکتریکی خود قدرتی برابر با ۷۵۰ اسب بخار ارائه می‌دهد و رقیب آمریکایی آن یعنی تسلا مدل اس نیز با استفاده از دو موتور الکتریکی، ۷۷۸ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

BMW M5 برای مدتی طولانی سریع‌ترین خودرو چهاردرب جهان بود که شتاب صفر تا صدی برابر ۲٫۶ ثانیه داشت و اکنون این عنوان را به تسلا و پورشه واگذار کرده است. بنابراین این شرکت به دنبال آن است تا عنوان سریع‌ترین سدان جهان را پس بگیرد.

طرفداران BMW باید راضی نگه داشته شوند!

البته BMW می‌داند که عدم استفاده از پیشرانه‌های احتراق داخلی، طرفداران سرسخت این برند را ناامید خواهد کرد. به همین دلیل صحبت‌هایی مبنی بر عرضه نسخه پلاگین هیبرید BMW M5‌ نیز در جریان است.

ظاهرا BMW M5‌ پلاگین هیبریدی از پیشرانه‌ای مشترک با BMW X8 M استفاده می‌کند و از سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک نیز بهره خواهد برد. البته سخنگوی BMW در حال حاضر از ارائه هرگونه اطلاعات تخصصی خودداری می‌کند.

با این حال سری ۵ تنها خودروی برقی نیست که BMW بر روی توسعه آن کار می‌کند. همان‌طور که گفته شد تا سال ۲۰۲۳ شاهد عرضه ۲۵ خودرو الکتریکی از این گروه خواهیم بود که یکی از آن‌ها مینی کوپر SE‌ است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *