تکنولوژی دستیار راننده اتوماتیک به اندازه‌ای که تصور می‌شود قابل اعتماد نیست

خودرو و حمل و نقل, مجله اینترنتی

رشد سریع فناوری در دو دهه گذشته موجب شده تا امروزه شاهد نصب سیستم‌های کنترلی و کمکی بسیاری روی خودروها باشیم که از جمله آن‌ها می‌توان به سیستم دستیار راننده یا فناوری کمک به رانندگان اشاره کرد.

حال انجمن اتومبیل آمریکا یا AAA، با انجام یک بررسی بر روی سیستم دستیار راننده ثابت کرده که این تکنولوژی به آن اندازه‌ای که مشتریان انتظار دارند، قابل اعتماد نیست.

در این مطالعه سیستم‌های کمکی راننده از محصولات چند خودروساز شامل سوبارو، بی ام و، کادیلاک، فورد و کیا مورد بررسی قرار گرفتند و تأیید شد حتی با وجود فعال بودن این سیستم، راننده باید هر ۱۲ کیلومتر یک بار به مسیر روبه‌رو توجه کامل داشته باشد.

وسایل نقلیه آزمایش شده توسط انجمن اتومبیل آمریکا، ساخت سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بودند. از هر کدام از مارک‌های یاد شده نیز یک دستگاه خودرو در این آزمایش شرکت داشته است.

مطالعه‌ی انجمن اتومبیل آمریکا نشان داد رانندگان هنگام استفاده از سیستم‌های دستیار راننده باید مراقب باشند، چرا که اگر تجربه ناموفقی در استفاده از این سیستم‌ها بروز کند، در آینده کمتر مایل به استفاده از دستیارهای هوشمند خواهند بود.

افزایش کمیت و ثبات دقت به کمک تکنولوژی دستیار راننده

امروزه استفاده از سیستم‌های مختلف دستیار راننده همچون نگهدارنده بین خطوط همه‌گیر شده است و تقریبا تمامی خودروهای روز به این سیستم مجهز هستند. با این حال دقت این سیستم‌ها به اندازه لازم افزایش نیافته است.

مطابق تحقیق انجام شده از سوی انجمن اتومبیل آمریکا، درباره‌ی سیستم نگهدارنده بین خطوط لازم است تا راننده هر هشت مایل یک بار در عملکرد این سیستم دخالت کرده و مسیر حرکت خودرو را اصلاح کند.

این کار در خصوص هر پنج خودرو از پنج برند مختلف لازم بوده است و به طور متوسط هنگام رانندگی در جاده، ۷۳ درصد احتمال بروز خطا در سیستم نگهدارنده بین خطوط وجود دارد.

bmw x7 2019 1

بنا بر نتایج این مطالعه، همچنان سیستم‌های ایمنی کمکی خودرو به طور کامل قابل اطمینان نیستند. این مسأله یک مشکل خطرآفرین است چرا که رانندگان ممکن است بیش از حد به این سیستم‌ها اعتماد کرده و خود را درگیر حادثه کنند.

گرگ برانون، مدیر بخش روابط با حوزه خودرو و شرکت‌های وابسته در انجمن اتومبیل آمریکا در این مورد گفت: «تولیدکنندگان خودرو باید به سمت استفاده از فناوری‌های قابل اعتمادتر متمایل شوند، به خصوص باید بر بهبود سیستم نگهدارنده بین خطوط و ارائه هشدارهای مناسب در زمان لازم به رانندگان تمرکز داشته باشند.»

وی افزود: «سیستم‌های مختلف دستیار راننده برای کمک به بهبود رانندگی و افزایش ایمنی جاده‌ها طراحی شده‌اند اما این فناوری‌ها همچنان در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارند و عملکرد بی نقصی ارائه نمی‌دهند.»

حتی خودروهای لوکس هم دچار اشتباه می‌شوند!

نکته جالب در خصوص این تحقیق، حضور خودروهای لوکس با پیشرفته‌ترین امکانات ایمنی بوده است. از جمله خودروهای مورد آزمایش در این مطالعه، می‌توان به بی ام و X7 مدل ۲۰۱۹ اشاره کرد که پکیج دستیار رانندگی فعال یا Active Driving Assistant را در خود جای داده است.

کادیلاک CT6 مدل ۲۰۱۹ دیگر خودرو حاضر در این آزمایش بود که با بسته ایمنی سوپرکروز به دست مشتری می‌رسد. دیگر شرکت کننده این آزمایش یعنی فورد Edge‌ مدل ۲۰۱۹ با دستیار رانندگی ۳۶۰ درجه فورد به آزمون آمده بود.

دو خودرو دیگر، کیا تلوراید ۲۰۲۰ با دستیار رانندگی در اتوبان و سوبارو اوت بک ۲۰۲۰ مجهز به سیستم EyeSight بودند.

ناتوانی سیستم‌های هوشمند در اجرای رانندگی خودکار

تمامی این سیستم‌های کمکی، به‌عنوان ابزارهای رانندگی خودران سطح دوم شناخته می‌شوند، بدین معنی که انتظار می‌رود در حین فعالیت به‌خوبی آگاه بوده و به طور همه جانبه مراقب شرایط باشند.

در این تحقیق، کادیلاک CT6 کمترین میزان ایراد در طی ۸۰۰ مایل پیمایش را به نام خود ثبت کرد. پس از آن نیز به ترتیب بی ام و X7، سوبارو اوت بک، کیا تلوراید و فورد Edge‌ قرار گرفتند.

سیستم‌های پیشگیری از برخورد این خودروها نیز دچار ایرادات متعددی بودند و معمولا هنگام نزدیک شدن به موانع شبه خودرویی دچار مشکل می‌شدند. در حدود ۶۰ درصد مواقع، نزدیک شدن بیش از حد منجر به برخورد بین دو خودرو شد.

مطابق اظهارات وید نیوتون، نایب رییس اتحاد فناوری خودرو، خطای انسانی موجب بروز ۹۴ درصد از تصادفات در ایالات متحده است. بنابراین استفاده مؤثر از فناوری‌های دستیار راننده می‌تواند حجم زیادی از تصادفات را کاهش دهد.

large 40288 hyundaiandkiadevelopworldsfirstictconnectedshiftsystem

با این حال نیاز است تا رانندگان هنگام استفاده از این سیستم‌ها، محدودیت‌ها و توانایی‌های سیستم‌های کمکی را درک کنند و به روش استفاده از آن‌ها مسلط باشند.

مطابق اعلام انجمن اتومبیل آمریکا، در صورتی که رانندگان تجربه مناسبی در خصوص استفاده از سیستم‌های دستیار راننده داشته باشند، ممکن است در آینده تمایل به استفاده از خودروهای خودران نشان دهند.

با این وجود در زمان حال سیستم‌های دستیار راننده قادر به انجام تمامی اعمال رانندگی خودکار نیستند و راننده باید تسلط خود بر خودرو را دائما حفظ نماید.

 

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *