کروم برترین های جست‌وجوها را به کاربران نمایش می‌دهد

اپلیکیشن و نرم ‌افزار, مجله اینترنتی

گوگل به طور آزمایشی از یک ویژگی تازه در کروم رونمایی کرده که به کاربران امکان می‌دهد موضوعات داغ جست‌وجو شده در وب را در صفحه‌ی جابه‌جایی زبانه‌ها ببینند.

اواخر سال گذشته بود که گوگل آزمایش یک رابط کاربری گسترده را برای صفحه‌ی جابه‌جایی زبانه‌ها (Tab Switching) آغاز کرد. این رابط کاربری شامل چیدمان جدولی زبانه‌ها، دکمه‌ی جابه‌جایی به حالت ناشناس، نوار جست‌وجوی گوگل و میان‌بُرهای سایت‌ها بود. با آزمایش‌های گوناگون این ویژگی به مراحل نهایی رسیده است و احتمالا در کنار دیگر به‌روزرسانی‌های مهم کروم در دسترس همه خواهد بود.

در صفحه‌ای که اکنون به طور آزمایشی در اختیار کاربران کروم قرار دارد، تقریبا همان رویکرد قبلی را می‌بینیم با این تفاوت که به جای میان‌بُرهای سایت، داغ‌ترین جست‌وجوهای مردم در وب به صورت دکمه‌هایی پایین نوار جست‌وجو نشان داده می‌شود.

این رابط کاربری از سمت سرور برای کاربران کروم بتا، «کروم قناری» (Chrome Canary) و نسخه‌ی توسعه‌دهندگان نمایش داده می‌شود و نیازی به به‌روزرسانی تازه ندارد؛ اما برای دیدن آن باید از کدهای دستوری استفاده شود. برای نمونه در کروم قناری کاربران باید در نوار آدرس chrome://flags را وارد کنند و #enable-tab-grid-layout را فعال نمایند.

متغیرهای گوناگونی با نسبت‌های متفاوت برای تصویر کوچک هر زبانه وجود دارد که کاربران می‌توانند به دلخواه انتخاب کنند. سپس باید کروم را دوباره راه‌اندازی کنند تا رابط کاربری تازه به همراه برترین جست‌وجوهای وب در صفحه‌ی جابه‌جایی زبانه‌ها نمایش داده شود.

top searches chips in chrome

در تازه‌ترین تغییرات، نوار جست‌وجوی کروم که با عنوان Google Omnibox شناخته می‌شود در بالای جست‌وجوهای برتر قرار دارد. با انتخاب هر یک از این برترین جست‌وجوهای پربازدید، یک زبانه‌ی تازه برای جست‌وجوی عبارت مورد نظر در گوگل باز می‌شود. این ایده مشابه کاشی‌های پرس‌وجو (Query Tiles) است که در ماه آوریل شاهد بودیم اما از دکمه‌های متنی ساده‌تر و پیشنهادهای لحظه‌ای به جای دسته‌بندی‌های گسترده‌تر استفاده می‌کند.

به نوشته‌ی اندروید پلیس، محتوای این دکمه‌های متنی، شخصی‌سازی نمی‌شود و پس از چند بار انجام جست‌وجوهای گوناگون و مرور وب تا مدتی باز هم همان نتایج قبلی را نشان خواهد داد. بنابراین در حال حاضر کاربرد این دکمه‌ها تنها برای این است که کاربران از موضوعات داغ روز باخبر شوند و آن‌ها را در گوگل جست‌جو کنند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *