آیا ویندوز ۱۰ به آنتی‌ویروس نیاز دارد؟

اپلیکیشن و نرم ‌افزار, مجله اینترنتی

معمولا آنتی‌ویروس یکی از اولین اپلیکیشن‌هایی است که بلافاصله بعد از نصب ویندوز جدید، اقدام به نصب آن روی سیستم می‌کنیم؛ اما با به‌روزرسانی‌های زیاد ویندوز دیفندر، برخی از کاربران معتقدند دیگر نیازی به آنتی ویروس در ویندوز ۱۰ نداریم. آیا این ادعا درست است؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

دلایل زیادی برای نصب آنتی‌ویروس روی ویندوز وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، محبوبیت بالای این سیستم عامل و کاربران زیاد آن است که باعث می‌شود به هدفی برای هکرها یا سازندگان بدافزار تبدیل شود. با ورود ویندوز ۱۰، مایکروسافت قول امنیت بالای آن را داد. این سیستم عامل با اپلیکیشن ویندوز دیفندر، آنتی ویروس اختصاصی مایکروسافت محافظت می‌شود که امنیت خوبی دارد. اما آیا این آنتی‌ویروس برای امنیت ویندوز کافی است یا باید سراغ آنتی‌ویروس‌های بهتر برویم؟ جدای از این مسأله، آیا ویندوز ۱۰ به آنتی ویروس نیاز دارد؟

در حال حاضر ویندوز ۱۰ بیشترین کاربران را در بین سیستم عامل‌های کامپیوتر شخصی دارد. بسیاری از کاربران، خواه حرفه‌ای و خواه معمولی، این سیستم عامل را برای سیستم خود انتخاب می‌کنند چرا که هم از برنامه‌های زیادی پشتیبانی می‌کند و هم چندین سال است که در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه سیستم عامل مک هم در طول سال‌های اخیر بسیار مورد هدف هکرها قرار گرفته و حتی سال گذشته تعداد حملات بدافزاری به مکینتاش برای اولین بار از ویندوز بیشتر شد اما همچنان ویندوز است که از این حیث در صدر قرار دارد.

محبوبیت بالا، دردسرهای خاص خود را دارد. برای ویندوز ۱۰، هکرها و سازندگان بدافزار دقیقا همان دردسری هستند که هر لحظه ممکن است کاربران زیادی را تهدید کنند. مثلا اگر یک بدافزار برای ویندوز ۱۰ نوشته شود، فرقی نمی‌کند از چه سیستمی استفاده می‌کنیم، مادامی که ویندوز ۱۰ روی آن سیستم نصب باشد، خطر آلوده شدن تهدیدمان می‌کند. بنابراین تعجبی ندارد که ویندوز در معرض خطری جدی قرار دارد. به‌خصوص آن دسته از کاربرانی که علی‌رغم هشدار مایکروسافت، همچنان از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند؛ چون این سیستم عامل دیگر به‌روزرسانی امنیتی دریافت نمی‌کند.

untitled 11 1

در سال ۲۰۱۹، اپلیکیشن Malwarebytes، که وظیفه‌ی آن شناسایی و پاکسازی بدافزارها است، بدافزار بیشتری به نسبت سال گذشته پیدا نکرد اما تعداد آن‌هایی که همچنان می‌توانند کاربران را به دردسر بیندازد بسیار زیاد است. (البته نرم افزارهای امنیتی دیگر، تعداد بدافزارها را در سال ۲۰۱۹ بیشتر از گذشته تخمین‌ زده‌اند). مشکل اصلی اینجاست که این بدافزارها بسیار پیجیده‌تر شده‌اند و به همین خاطر فرایند کشف و از بین بردن آن‌ها نیز به مراتب سخت‌تر شده است.

در حال حاضر بدافزارها، تروجان، نرم‌افزارهای حاوی تبلیغات که به ظاهر قانونی و بدون مشکل هستند، از بزرگ‌ترین تهدید‌های سیستم عامل ویندوز به حساب می‌آیند. همچنین بسامد استفاده از «ابزار نفوذ» (HackTools) هم با نرخ سالانه ۴۲ درصد در حال افزایش بوده و این آمار بسیار نگران کننده است. البته این ابزارها لزوما به این معنا نیستند که کامپیوتر به ویروس آلوده شده بلکه می‌تواند برای ورود به سیستم و کشف مشکلات آن توسط خود کاربر به صورت آگاهانه نصب شود.

بنابراین پاسخ به این پرسش که آیا ویندوز ۱۰ به آنتی‌ویروس نیاز دارد؟ قطعا «بله» است. شاید این تفکر اشتباه را داشته باشید که هکرها کاری با سیستم ما ندارند، اما وقتی صحبت از ویروس، خرابی فایل‌ها یا مواردی از این دست می‌شود، لزوما منظور این نیست که شخصی مستقیم در حال ورود به سیستم شماست. در واقع هدف از بیان این مطلب، آگاه‌سازی کاربران از وجود یک سری نرم‌افزارهایی است که به ظاهر قانونی اما در حقیقت یک بدافزار هستند و می‌توانند سلامت سیستم را به خطر بیندازند.

بسیاری از کاربران گزارش داده‌اند که هنگام دانلود یک نرم‌افزار، وب‌سایت مربوطه از آن‌ها خواسته ابتدا فایل دیگری را دانلود و روی سیستم خود نصب کنند. کاربر با انجام این کار، در واقع یک بدافزار را وارد سیستم خود کرده و می‌تواند باعث مشکلات زیادی شود. یکی از این مشکلات می‌تواند افزایش صددرصدی فشار روی منابع سخت‌افزاری سیستم و در نتیجه تولید گرمای بیش از حد باشد. مشکل دیگر می‌تواند پاک شدن نرم‌افزارها یا فایل‌های شخصی و بسیاری موارد دیگرباشد.

بنابراین حتما از یک آنتیویروس خوب برای حفاظت از ویندوز ۱۰ یا هر ویندوز دیگر استفاده کنید. به خاطر داشته باشید صرفا نصب آنتی‌ویروس نمی‌تواند شما را از هرگونه خطری محافظت کند چرا که بدافزارها هر لحظه پیشرفته‌تر شده و لذا کاربر باید هر ماه، یا هر هفته آنتی‌ویروس خود را نیز به‌روزرسانی کند تا بتواند در مقابل تهدیدها بایستد.

untitled 10 2

اکنون که به این نتیجه رسیدیم ویندوز ۱۰ به آنتی‌ویروس نیاز دارد، سؤال مهم‌تر این است که چه اپلیکیشنی می‌تواند برای این کار مناسب باشد. مایکروسافت برای سیستم عامل خود از ویندوز دیفندر استفاده کرده و به طور مرتب آن را به‌روزرسانی می‌کند تا امنیت کاربران تضمین شود. اما آیا این آنتی‌ویروس به اندازه‌ی کافی قدرتمند است؟

در واقع پاسخ این سؤال هم می‌تواند بله باشد و هم خیر. بسیاری‌ها گمان می‌کنند سطح امنیتی آنتی‌ویروس مایکروسافت پایین است و البته اشتباه می‌کنند؛ چرا که این اپلیکیشن به نسبت گذشته بسیار پیشرفته‌تر شده است. این آنتی‌ویروس می‌تواند به‌خوبی از اطلاعات شما مراقبت کند اما بدیهی است که در برخی موارد نمی‌تواند به خوبی برخی از اپلیکیشن‌های شخص ثالث باشد.

در حال حاضر نسخه رایگان آنتی‌ویروس‌های قدرتمندی چون بیت دیفندر، اویرا و کسپراسکای در دسترس قرار دارد که اکثر آن‌ها عملکرد خوبی از خود به نمایش خواهند گذاشت. اما باید این نکته را هم به خاطر داشته باشید که نسخه‌ی رایگان این برنامه‌ها به شما اجازه‌ی استفاده از تمام پتانسیل و امکانات آن‌‌ها را نمی‌دهد. بنابراین می‌توان به نوعی آن‌ها را هم سطح با ویندوز دیفندر دانست. اما اگر به دنبال امنیت بسیار بالای سیستم خود هستید، می‌توانید بسته به نیاز خود، به گزینه‌های پولی نیز فکر کنید. البته این در صورتی است که کاربر معمولی نباشید. در غیر این صورت ویندوز دیفندر به‌خوبی پاسخگوی نیازتان خواهد بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *