لایه‌ی میزان شیوع کرونا به گوگل مپ افزوده می‌شود

اپلیکیشن و نرم ‌افزار, مجله اینترنتی

گوگل در حال کار بر روی لایه‌ی اضافی COVID-19 برای گوگل مپ است تا مناطق پرخطر از نظر همه‌گیری کرونا را دقیق‌تر به مردم نشان دهد.

در طول همه‌گیری کرونا، گوگل کوشیده تا از طریق برخی از مهم‌ترین محصولات خود داده‌های مفیدی در اختیار کاربران قرار دهد. از جمله در جست‌وجوی وب با تایپ عبارات پزشکی، توصیه‌های مرتبط با بیماری کووید-۱۹ در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. اکنون به نظر می‌رسد که گوگل مشغول آزمایش لایه‌ی تازه‌ای درباره‌ی میزان شیوع بیماری کرونا در گوگل مپ است.

این مطلب توسط یکی از کاربران توییتر به نام «جین وانگ» (Jane Wong) فاش شده که این ویژگی در اپلیکیشن گوگل مپ او فعال شده است. این لایه‌ی تازه در بخش جزئیات نقشه و در کنار گزینه‌های دیگر مانند حمل‌ونقل عمومی، ترافیک، دوچرخه‌سواری، سه‌بعدی و نمای خیابان به نمایش درمی‌آید و نام آن COVID-19 است.

google maps covid 19 layer preview

فعال‌سازی لایه‌ی کووید-۱۹ در گوگل مپ
Credit: Google/Jane Wong

این طور که تصاویر نشان می‌دهد، هنگام استفاده از لایه‌ی COVID-19 در گوگل مپ خطوط متمایزتری بین کشورها و همچنین بین ایالت‌های آمریکا و کانادا دیده می‌شود و مناطقی با شیوع بیشتر بیماری با رنگی متفاوت، متمایز می‌شوند.

گویا گوگل داده‌های لازم برای تهیه‌ی این لایه را از نیویورک تایمز، ویکی‌پدیا، دانشگاه جان هاپکینز و شرکت بریهان‌مومبای در هند (Brihanmumbai Municipal Corporation) می‌گیرد. طبق این اسکرین‌شات‌ها، هم‌اکنون این ویژگی برای آمریکا و کانادا به صورت ایالتی هم فعال است اما استفاده از داده‌های شهری در هند نشان می‌دهد که احتمالا آن را به صورت دقیق‌تر برای کشورهای دیگری هم خواهیم دید.

در تصویری که امروز منتشر شده، جزئیات این لایه بیشتر مشخص است و میزان شیوع بیشتر بیماری COVID-19 با رنگ تیره‌تر نمایش داده شده است.

google maps covid 19 layer usa

لایه‌ی کووید-۱۹ آمریکا در گوگل مپ
Credit: Google/Jane Wong

همچنین اطلاعات کشورهای دیگر هم کامل‌تر دیده می‌شود و برای نمونه در این اسکرین‌شات‌ها، مرزبندی کشورهای اروپایی و شماری از کشورهای خاورمیانه هم از نظر بیماری COVID-19 دیده می‌شود.

google maps covid 19 layer preview europe me

لایه‌ی کووید-۱۹ اروپا و بخشی از خاورمیانه در گوگل مپ
Credit: Google/Jane Wong

مشخص نیست که این ویژگی چه زمانی به طور سراسری فعال خواهد شد. اما با توجه به اینکه گوگل ویژگی‌های آزمایشی خود را به تدریج در دسترس همه‌ی کاربران قرار می‌دهد، در صورت فعال بودن این ویژگی برای برخی کاربران، احتمالا طی ماه‌های آینده باید شاهد فعال شدن عمومی آن باشیم.

این نخستین بار نیست که گوگل به کاربران نقشه کمک می‌کند تا از خطر بیماری کرونا ایمن بمانند. این شرکت پیش از این هم هشدار پوشیدن ماسک را در نقشه نشان می‌داد. هم‌اکنون هم ویژگی‌هایی برای هتل‌ها ارائه داده و جزئیاتی مانند امکان ارسال یا بیرون‌بر را برای رستوران‌ها نمایش می‌دهد. همچنین با قرار دادن لینکی در مکان‌های درمانی به ارائه‌ی اطلاعات به‌روز درباره‌ی COVID-19 می‌پردازد.

گفتنی است گوگل در هفته‌های گذشته هم به‌روزرسانی‌های تازه‌ای در گوگل مپ انجام داده بود. برای نمونه رنگ‌بندی دقیق‌تری برای عوارض زمین ارائه کرد و نمای کاربری بخش مکان‌های ذخیره‌شده را تغییر داد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *