محققان یک پرینتر سه‌بعدی قابل حمل ساخته‌اند که می‌تواند لایه‌هایی بسیار باریک از پوست و بافت را روی بدن پرینت کند تا به درمان زخم‌های عمیق، کمک کند. این پرینتر سه‌بعدی جدید توسط محققان دانشگاه تورونتو طراحی و ساخته شده است. طبق ادعای این محققان، پرینتر سه بعدی ساخته‌ی آن‌ها اولین پرینتر دنیاست که می‌تواند بافت زنده پرینت کند؛ نکته‌ی جالب این جاست که عمل پرینت کردن زیر دو دقیقه تمام می‌شود.

دستگاه جدید ساخته شده، کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد و به سادگی هم می‌توان از آن استفاده کرد.

نتایج تحقیقات این پژوهشگران در نشریه‌ی Lab on a Chip منتشر شده است؛ این نتایج از تلاش آن‌ها برای کمک کردن به بیماران سوختگی با دستگاه جدیدشان می‌گوید. با این حال، افرادی که از زخم‌های عمیق پوستی هم رنج می‌برند، می‌توانند از پرینتر جدید استفاده کنند.

زخم‌هایی که هر سه لایه‌ی پوست یعنی اپیدرمی، درمی و هیپودرمی را تحت تاثیر قرار داده‌اند، برای پوشش نیازمند اهدای پوست هستند؛ موضوعی که همیشه هم در دسترس نیست.

پرینتر سه بعدی پوست

دکتر «اکسل گونتر» (Axel Guenther)، پژوهشگر ارشد این پروژه، درباره‌ی پرینترهای سه بعدی فعلی گفته است: «پرینترهای زیستی امروزی، بسیار بزرگ هستند، سرعت پایینی دارند و هم‌چنین گران‌قیمت هستند.»

در حالی که دستگاه جدید ساخته شده، کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد و به سادگی هم می‌توان از آن استفاده کرد.

پرینتر ساخته شده شبیه به یک ابزار چسب است، ولی به جای چسب،‌ بافت تولید می‌کند. بافت تولید شده نوارهایی از جنس پروتئین‌های کولاژن و فیبرین هستند؛ پروتیئن‌هایی که در درمان زخم نقش ایفا می‌کنند.