از تب «Custom Errors» در صفحه‌ی ویژگی‌های وب‌سایت می‌توانید پیغام‌های خطای HTTP را که در هنگام بروز خطا در دست‌رس به سایت یا صفحه‌ی وب مورد نظر از طرف سرور به کلاینت فرستاده می‌شود سفارشی‌ کنید. کاربرد دیگر آن است که به جای نمایش صفحه‌ی خطا کاربران را به میل خود به یک صفحه‌ی دیگر از سایت‌تان مثلاً صفحه‌ی اصلی سایت ری‌دایرکت کنید.

ساخت یک خطای سفارشی
اگر یک صفحه‌ی خطای سفارشی ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید به جای پیغام‌های خطای معمولی این صفحه نشان داده شود یا می‌خواهید به جای نمایش خطا یک صفحه‌ی جای‌گزین نمایش داده شود در کنترل پنل به بخش «Web Sites» بروید:

بر روی نام وب‌سایت‌تان کلیک کنید:

ارد صفحه‌ی مدیریت وب‌سایت می‌شوید. وارد تب «Custom Errors» شوید. برای ایجاد یک پیغام خطای سفارشی روی دکمه‌ی «Add Custom Error» کلیک کنید. کد خطا، و در صورت نیاز زیرکد (sub-code) خطا را وارد کنید؛ نوع هندلر (handler) را انتخاب کنید؛ سپس مسیر یا URL صفحه‌ی خطای سفارشی را تایپ کنید. پس از اضافه کردن یا اصلاح خطاهای سفارشی روی دکمه‌ی «Update» کلیک کنید.

هندلر (Handler): انواع هندلرهای قابل استفاده عبارتند از:
۱- File: باید محل قرار گرفتن یک صفحه‌ی وب را در فضای هاست‌تان وارد کنید (این مسیر با URL متفاوت است). مثلاً error404.html\ یک مسیر است که نشان می‌دهد این فایل مستقیماً در پوشه‌ی روت هاست شما قرار دارد و مسیر error\error404.html\ نشان می‌دهد که فایل خطای سفارشی error404.html را که ایجاد کرده‌اید در پوشه‌ی error در داخل پوشه‌‌ی روت هاست قرار داده‌اید.
۲- Redirect: در این حالت باید URL کامل صفحه‌ی خطایی را که باید به جای خطای پیش‌فرض نمایش داده شود مشخص کنید مثلا: http://www.yourdomain.com/error404.html
۳- Execute URL: در حالت سوم لازم نیست URL کامل را وارد کنید. مثلاً در مثال بالا کافی است به جای URL کامل بنویسید error404.html/

کد خطا: عددی بین ۲۰۰ و ۹۰۰ است. معروف‌ترین کدهای خطا عبارتند از:
۴۰۴: خطای پیدا نشدن صفحه (Page Not Found)
۴۰۱: نداشتن مجوز دست‌رس به صفحه (Unauthorized): در مواقعی است که ورود به صفحه احتیاج به وارد کردن اطلاعات نام کاربری و رمز عبور دارد. به این معنی است که اطلاعات لاگین نادرست وارد شده باشد.
۴۰۳: ممنوع بودن دست‌رس به صفحه (Forbidden): دست‌رس به صفحه‌ای که این خطا را نشان می‌دهد مجاز نیست. این مورد به طور خاص برای صفحه‌هایی است که در آن‌ها فایل index وجود ندارد یا تصریح شده که index نشود. هم‌چنین اگر IP بازدید کننده بلوکه شده باشد و سرور سایت مقصد اجازه‌ی دست‌رس را به وی ندهد این پیغام نمایش داده می‌شود.

حذف و اصلاح خطای سفارشی
برای حذف یک خطای سفارشی به همان ترتیب بالا به تب «Custom Errors» در صفحه‌ی‌ مدیریت وب‌سایت بروید. هر خطای سفارشی‌یی که ایجاد کرده‌اید در سمت راست مشخصاتش یک علامت ضرب قرمز رنگ دارد که با کلیک بر روی آن می‌توانید آن خطای سفارشی را حذف کنید. برای ویرایش مشخصات خطاهای سفارشی خود نیز در همین صفحه می‌توانید اقدام به تغییر کد خطا، نوع هندلر یا مسیر صفحه‌ی خطا کنید. پس از اصلاح دکمه‌ی Update را کلیک کنید.

Print Friendly